Jak vám může chlad a otužování pomoci v práci i osobním životě [seriál] – první díl

O tom, že různé techniky a life hacky zahrnuté pod pojmem biohacking nám do života přináší jen benefity, není třeba dlouze diskutovat. Já sám jsem se k tomuto vzrušujícímu fenoménu dostal skrze chlad, resp. otužování. A právě o chladu vám chci povídat v tom prvním díle biohackerského seriálu.

———————-

Pokud jste nováčci či jste ještě vůbec nic neslyšeli o biohackingu, přečtete si nultý díl tohoto seriálu. V něm vysvětluji, co si pod technikami biohackingu vůbec představit a proč dává smysl se jím v běžném životě zabývat. Ale teď už se pojďme obrazně řečeno ponořit hluboko pod led.

V čem nám může pomoci chlad a otužování

Většina z nás jen tak nepůjde a po vylezení z postele si nedá studenou sprchu. Brrr! Chlad ale není nepřítel. Jen je o něm potřeba přemýšlet jinak. Působení chladu na naše tělo nemusí nutně ihned asociovat nachlazení. Tak v čem nám může chlad může pomoci? Na to jsem se rozhodl zeptat biohackerky Hanky Moravčíkové. Právě v její knize Učeň ledu – Šest dnů s Wimem Hofem jsem se poprvé dozvěděl o nějakých “kempech v ledu”.

Hanka byla před 4 lety pracovně vyslána na týdenní výcvik k Wim Hofovi do polských Krkonoš. Bez jakýchkoli zkušeností s chladem byla hozena do ledové vody. Ta si ji spolu s celou Metodou Wima Hofa získala natolik, že po roce a půl práce s chladem a dechem se rozhodla metodu, které po mentální i fyzické stránce propadla, šířit dál. Napsala knihu Učeň ledu a po roční přípravě se z ní stala první certifikovaná instruktorka Metody Wima Hofa v ČR.

O termínech jejích workshopů se dočtete na www.wimhofmethod.com/instructors/hanamoravcikova, FB Hana Moravčíková nebo Instagramu hanamoravcikova.

A tady už je náš rozhovor:

V čem nám může chlad pomoci?

Chlad spouští v těle mnoho procesů – psychických i fyzických. Ponor do ledové vody často v lidech vyvolává strach, respekt, paniku. Postavit se mu tváří v tvář a ponořit se do něj je pro mnohé velký výstup z pohodlí. Uvolnit se v něm – tedy nejen „vydržet“ nebo to „prožít“, ale skutečně se podvolit – je skvělý trénink na zvládání jakékoliv náročné stresové situace v jakémkoli prostředí

Díky dechu se dá schopnost vypořádat se s ledovou koupelí přenést i do běžného života – práce, školy, tréninku, rodiny, atd. Po ledové lázni se v těle vyplavují endorfiny, serotonin, oxytocin – tzv. hormony štěstí. Proto chlad často využívají lidé s depresemi, úzkostmi, životními krizemi. Dokáží se v ledu konečně uvolnit, vyprázdní si hlavu, zkoncentrují, zregenerují, dovolí si ztratit kontrolu a znovu ji najít, ale volně a nenásilně, s citem. 

Co se týče fyzických přínosů, ponor do ledové vody procvičí všech 120 000 km cév v lidském těle, což je neuvěřitelně efektivní strečink i těch nejjemnějších vlásečnic, které se jinak tak snadno procvičit nedají. Pružné cévy a funkční krevní oběh = zdravý oběhový systém, posílení obranyschopnosti (pravidelný kontakt s chladem zvyšuje produkci bílých krvinek), skvělá regenerace (menší produkce kyseliny mléčné), z dlouhodobého hlediska potlačování zánětů a infekcí, lepší kvalita spánku, nižší hladiny stresových hormonů, vyrovnanější práce autonomního nervového systému. Každý rok přibývají nové studie, které potvrzují další a další přínosy chladu pro člověka, těžko je shrnout všechny do pár řádků. 

Co pro tebe chlad představuje?

Metaforicky neustále otevřenou bránu vedoucí k zpracování a přijetí strachu a nekomfortu, prakticky dokonalý tréninkový prostor pro tělo i mysl.

Může nám chlad ublížit?

Určitě ano. Podstata chladových cvičení spočívá v ochutnávce hormetického stavu – to znamená, že tělo krátkodobě vystavíme vysoké stresové zátěži. Přínos hormese ale spočívá v tom, že je intenzivní a krátká. Tělo se chce rychle zregenerovat a vrátit do běžného komfortního stavu – homeostázy. 

Jako příklad uvedu 2 minuty v chladu vs 2 hodiny v chladu. 2 minuty mají obvykle obrovské množství přínosů, 2 hodiny je nemají 60krát více, ale naopak, tělo vyčerpají, ohrozí, mohou ho poškodit nebo zabít. Po lopatě řečeno, dobrého moc škodí. S chladem třeba pracovat postupně, jemně, citlivě, s respektem. Experimentování je skvělé a mnoho lidí baví, ale dlouhé a časté vystavování se chladu může spustit celkové vyčerpání organismu, člověk může paradoxně onemocnět, protože tělo nemá sílu být neustále vystavováno dlouhé stresové zátěži.

Jaké jsou tvoje otužovací rutiny?

Pro mě je práce s chladem spojená s prací s dechem a myslí. Záleží na ročním období, ale většinou každé ráno začínám dechovým cvičením. Chlad mi vyhovuje spíše odpoledne/navečer, takže studená ranní sprcha není součástí mého života. Na jaře, v létě a na podzim si dávám buď čistě studenou sprchu, nebo zakončuji teplou sprchu 1–2 studené (obvykle večer). Pokud mám možnost vykoupat se někde venku v přírodě v chladných vodách, vždy ji využiji. 

V poslední době chodím v létě na dovolené právě do chladných zemí, takže možností je dost. V zimě si užívám v našich končinách možnost pracovat s chladem venku. Koupu se v jezerech a řekách průměrně asi 2 až 3krát týdně, opět podle toho, jak se právě cítím. Každý kontakt s chladem je pro mě vědomý zážitek – vnímám každou sekundu před ponorem do vody i po něm, snažím se vést každý svůj nádech a výdech. 

Děkuji Hance za podnětné názory na chlad. Jak vidíte, všeho moc může zase uškodit. Ale v krátkodobém měřítku s rozumnou a citlivou průpravou, je otužování přínosné pro náš zdravý a vyrovnaný život. A to nejenom osobní, pozitivní účinky chladu můžeme rovněž pozorovat v naší profesi.

Když to shrnu, v čem nám obchodníkům může pomoci chlad?

  • s regenerací v náročnější obdobím, 
  • s lepším zvládáním stresu,
  • se zvýšením imunity,
  • podporuje disciplínu (jedna z klíčových vlastností u obchodníka).
Otužování na Šumavě, řeka Otava

Můj osobní příběh s chladem a otužováním

Začalo to studenými sprchami, postupným utahováním kohoutku s teplou vodou a zvyšováním proudu u studené vody. Přiznám se, že ze začátku je to celkem šok. Ale chce to vytrvat, jet si svým tempem a za pár dní to bude v pohodě. Například já se teď sprchuji studenou vodou skoro každý den. Umyju se nejdřív teplou, vyčistím vlasy a celé tělo, a pak na sebe pustím studenou, nejlépe ledovou sprchu. Ze začátku jsem kropil studenou jenom nohy, teprve později celé tělo.  

Po pár měsících jsem se odvážil jít do studené řeky. Poprvé jsem do ni vlezl v listopadu 2018 a to jenom na pár sekund. Podle měření měla 1 °C. Konečně jsem na vlastní kůži zažil ty chemické reakce v těle, kdy se vám absolutně prokrví celé tělo, a když vylezete ven, tak jste úplně rudí. Za chvíli je vám teplo, i když jste ledově mokří a venku fouká vítr z hor. Pravidelně chodím do Otavy na Šumavě a do Vltavy v Praze. Super přístup najdete na Bráníku u cyklostezky. 

Nejvyšší chlad, který jsem zakusil, byl v kryosauně. Bylo tam něco okolo -150 °C. To byl opravdu velký zážitek. Všem doporučuji si to zkusit. Přiměje vás to o chladu přemýšlet trochu jinak.

Další level, který je přede mnou, bude ledová vana, resp. vana s ledem. První, co jsem řešil, bylo, kde sehnat tolik ledu, protože doma v bytě nemáme tak velký mrazák. Hledal jsem a našel jsem Prážskou ledárnu. Určitě se dají i jiné podniky, pokud hodláte zkusit ledovou vanu.

Když jde člověk do ledu, tak jednoduše nemůže mít špatnou náladu 🙂

V čem mě osobně chlad a otužování pomohlo

Především mi chlad pomohl v boji proti závislosti na tabáku. Pokud čtete můj osobní příběh, víte, jak těžce jsem dopadl na dno. Ale zvedl jsem se! A o tom to v životě je!

Od té doby, co se otužuji, jsem nebyl něják závažně nemocný. Abych byl přesný, téměř současně jsem přestal kouřit a začal se otužovat, takže to zdraví nemůžu 100% přiřknout pouze otužování. Ale předtím, než jsem s otužováním začal, jsem byl nemocný skoro každý měsíc. V každém měsíci jsem měl dlouhodobě dny, ve kterých jsem byl nachlazený. 

Ve dnech, kdy píšu tento článek, nekouřím 22 měsíců (přestal jsem v květnu 2017)a otužuji se něco okolo dvou let. Za celou tu dobu jsem byl jenom jednou nachlazený, a to jenom malá rýmička, která trvala tři dny. Nachlazení bylo spíš způsobeno dlouhodobým přepnutím mých sil. Každopádně cítím, jak se mi o několik set procent zvedla moje odolnost k nemocem a pomalu začínám vnímat mou den o dne silnější imunitu.

A co vy? Otužujete se? V příštím díle si povíme o dechu jako z dalších biohackerských technik. Takže nádech a výdech, těším se na vás v dalším díle.

Mimochodem, jednotlivé techniky jsou součástí mého firemníhoveřejného školení a přednášek, tedy alespoň v mluvené podobě. Přijďte si poslechnout!

Přidejte se do FB komunity KNOW-HOW & ZAJÍMAVOSTI : obchod a osobní rozvoj, kde najdete denní dávku inspirace a sdíleného know-how.

Buďme ve spojení

Kde všude najdete Juraje na internetu?