11 tipů, jak vám síla pozitivního myšlení může maximalizovat prodej

Taky jste se někdy dostali do situace, kdy jste opravdu chtěli pomoci vašemu známému, blízkému či členovi rodiny a on se bránil? Říkal vám něco v duchu: “To nejde. Mám už svůj dlouhodobý systém, který mi nějak funguje. A vůbec, nemám rád změny. Navíc, stejně to ode mě nekoupí, nebudou chtít… Dej mi pokoj s pozitivním myšlením. Ježíš, s motivací za mnou nechoď!”

Proč věřit na sílu pozitivního myšlení?

Naprosto chápu, že každý jsme jiný a máme své názory. Ale nedokážu dost dobře pochopit, proč se někdo brání osobnímu rozvoji a nevěří na pozitivní myšlení? Řada lidí prohlašuje, že žádné pozitivní smýšlení neexistuje a když ano, tak nechápou, proč by s ním měli dále pracovat.

Podle mě je to s vírou v sílu pozitivního myšlení stejné jako s vírou v Boha. Někdo v něj věří a druhý je ateista, ale ve výsledku se shodneme na tom, že v něco vyššího (než jsme my sami) věříme všichni. 

Myslím si, že ten, kdo odmítá pracovat s motivací a pozitivním přístupem, se okrádá o potenciál, který je v každém z nás. Využít jej můžeme různě – někdo v práci, jiný ve vztazích, atd. Pokud postupně toto smýšlení vpustíme do našeho života, začneme myslet pozitivně, najednou se nám otevřou úplně nové dveře. Například k více klientům a milionovým obratům, ale třeba taky k novému vztahu, navázaným přátelstvím, atd.

Síla pozitivního myšlení v mých 11 bodech

Pokud jste četli první díl mého osobního příběhu, kde prozrazuji svůj podnikatelský fail za 1,2 milionu korun, už víte, že jsem svůj život otočil o 180 °. Z úplného bahna alkoholu a drog jsem se dostal mezi uznávané obchodníky a školitele, díky čemuž předávám své zkušenosti dál mezi lidi. 

Jak se mi to podařilo? Věřil jsem, že dokážu vše změnit – využíval jsem sílu pozitivity. Tento přístup využívám jak v osobním životě, tak i ve své profesi školitele dodnes. V tomto články bych se s vámi rád podělil o 11 tipů (zamyšlení), jak využít pozitivní myšlení nejenom v obchodu.

  1. Nikdo nechce dělat s pochybovačem

Možná jste někde slyšeli takové to, že Ačka chtějí dělat jen s Ačkama? Přiznejte si, že sami chcete spolupracovat pouze s lidmi, kteří jsou pozitivně naladění. Stačí jeden pochybovač o zdaru projektu/nápadu/byznysu a hned je napjatá atmosféra, nikomu se nechce jet na 100 %, protože začínají i oni pochybovat o finálním výsledku.

  1. Zákon přitažlivosti funguje

Jste-li sami negativní, přitahujete k sobě negativní lidi. Negativistům se daří méně, nic moc jim nevychází. Proč? Protože vysílají negativní signál do svého okolí a to na ně podobně reaguje. Když naopak myslíte pozitivně, přitáhnete si do života  pozitivní věci, lidi, situace a svět se vám začne měnit před očima. Co si vyberete?

  1. Utváříme si náš svět před nosem

Tento bod úzce navazuje na předchozí. Jsme tím, na co myslíme. Utváříme si svět, na který myslíme. Zkusím vám to blíže vysvětlit na konkrétním příkladu:

Přemýšlíte o koupi nového auta, například červené Octavii. Čím více o ní uvažujete, najednou se začnete dostávat do situací, kdy ji všude vidíte. Na silnicích. Na parkovištích. Na křižovatkách. Je to tím, že se na ni zaměřujete a těchto situací s Octavii si více všímáte. Ona tam byla i před tím, ale vás nezajímala, svou pozornost jste soustředili jinam.

Co s tím v životě? Když začnete myslet pozitivně, tak ten svět kolem vás bude více pozitivní. Místo toho, abyste pozorovali, jak jsou lidé na sebe zlí a nepomáhají si, uvidíte ty dobré skutky.

4) Buďte tahounem, kterému se dá věřit

Silou svého myšlení můžete nadchnout klienta, který vám svěří důležitou zakázku. Cítí z vás, že pro ni uděláte maximum a budete za ni dýchat. Věří vám, a proto vám ji svěří.

Za svou obchodní kariéru jsem už hodněkrát dělal výběrové řízení na různorodé dodavatele a značně mě zaráželo, jak má každý odlišný přistup v komunikaci. U jednoho vidíte nadšení, u druhého naprostou lhostejnost. Jeden s vámi jedná jako robot, ten druhý zvedne telefon a zavolá vám. Ke komu budete cítit důvěru, že obchod dotáhne do konce?

Jiný příklad z mého života: Mou prací je oslovovat klienty a domlouvat schůzky. Samozřejmě mívám dny, kde se daří méně. To je normální a je potřeba s tím počítat. Snažím se proto zůstat vždy dobře naladěn a výsledky se pak dostaví. Když mě lidé vidí, že stále srším humorem, nekaboním se, chtějí se mnou spolupracovat a já si domluvím více schůzek. Musíte lidem dát pocit, že se hned nehroutíte. To ale znamená, že sami věříte ve výsledek.

5) V temných dobách zříme světlo

Začátky čehokoliv jsou těžké. Ono kdyby něco bylo jednoduchého, dělal by to pak každý, že?! Ale začátky v prodeji (obchodu) jsou obzvlášť náročné a je to taková zkouška charakteru a vytrvalosti obchodníka/manažera/telefonisty. 

Co nám může pomoci? Asi už tušíte – pozitivní přístup. Řekněte si (klidně nahlas): “Sakra, já na to mám.” Rozhodněte se, že uspějete. Věřte, že tyto věty vás nakopnout i v případě vyhoření či kompletního restartu v životě, resp. v kariéře. Sám jsem to zažil.

6) Pozor, nejde jenom o změnu myšlení

Pozitivní myšlení není pouze o smýšlení, tedy o tom, co se nám odehrává v hlavě. Jde to hlouběji. Vaše vyjadřování, gestikulace, vyzařování, postoj, to vše odráží váš přístup k životu. Například, když se budete více usmívat, budete se cítit šťastnějšími, lidem kolem vás s vámi bude dobře. 

7) Člověk vnímá lidské energie

Dokážou to už malé děti, ty jsou obzvláště vnímavé. Vzpomeňte si, jak až nepochopitelně jsou ta miminka u někoho v náručí k neutišení, ale u druhého s klidem usnou. I my dospělí dokážeme cítit energii z lidí okolo nás, jen s tím málo pracujeme.

Ve své podstatě jsme zvířata a cítíme navzájem z druhého, jestli je v pohodě, nebo ne. Když má někdo den blbec, tak to většinou poznáte. Když je druhý bručoun a je naštvaný na celý svět, vycítíte to a automaticky takového člověka míjíte. 

8) Laďte se na pozitivní vlnu

V sedmém bodu jsme si přiznali, že umíme cítit negativismus z druhých lidí. Vy přece nechcete být oním bručounem, co ho každý obejde. Buďte na pozitivní vlně. Jak na to?

Představte si, že se vám právě narodilo dítě. Nebo, že jste vyhráli ve sportce deset miliard korun. Dobrý pocit? Já myslím, že je to hukot. Srdce vám bije o sto šest. Smějete se a ujíždíte na vlně vyplaveného endorfinu, na pocitech štěstí a pohody. A to je ono! Přesně takto s emocemi pracují herci na jevištích. Když mají zahrát nějakou scénu, vybaví si jisté vzpomínky, jež jim navodí náladu. Podobně se můžete “naprogramovat” i vy. Najděte si svou situaci, která vám vyplaví endorfiny do těla. Třeba i fiktivní, hlavně když bude fungovat. 

Druhá metoda spočívá v tom, že máte jasně dané, proč něco děláte. Proč chcete být obchodníkem? Proč podnikáte? Atd. Já mám svou vizi natolik silnou a jsem s ní natolik emočně propojený, že když na ní jen pomyslím, tak mi jde husina po celém těle (v pozitivním slova smyslu). 

9) Pozitivní myšlení maximalizuje vaši energii a zvládnete více v kratším čase

Je to jako káva. Vaše myšlenka dá signál mozku, ten ho předá tělu a jde se do akce. Když se vám do něčeho nechce, asi vám zrovna nepomůže si říci: “Mně se dneska nechce volat, vždyť mě zase odmítnou.”

Pokud jste žádný z předchozích bodů nepřeskočili, už víte, že si máte pomoci slovy: “Dneska to vidím dobře. Kterému klientovi bych svými službami mohl pomoci? Jsem přesvědčený o tom, že řešení/službu/produkt, které nabízím, je výborné a skutečně někomu pomáhá.”

10) Pozitivní myšlení vás dostane z bodu A do bodu B

Stanovujete si cíle, ale nevěříte v jejich uskutečnění? Když v něco nevěříte, tak se to opravdu nestane. Ale s pozitivním přístupem se zvyšuje vaše šance, že cíle dosáhnete. Minimálně uděláte první kroky a ty vás někam nasměrují. A takto krok po kroku pokračujete dále. Až do bodu B.

11) Otevřou se vám nové možnosti

Tento bod opět úzce navazuje na předchozí. Tím, že rozpohybujete kolečka osudu, se vám do životní (pracovní) cesty dostávají nové možnosti, lidé a nápady. Samozřejmě přijdou i překážky, ale i ty jsou ukazatelem vašeho postupu vpřed. Dávají vám signál, že je třeba udělat něco jinak, hledat jiné řešení. To bývá vyčerpávající, ale už z výše popsaného víme, že pozitivní přístup vás dobije energií. Negativní smýšlení by vám tu energii jen sebralo a nikdy byste nezačali a nepoznali tyto nové možnosti.

Mé tipy a myšlenky ohledně pozitivního myšlení jsou u konce. Některé z nich zmiňuji na svých veřejných a firemních školeních. Pokud s vámi některé body v článku rezonují, sdílejte prosím článek dál. Přece jen se nám bude lépe dýchat mezi pozitivně naladěnými lidmi.

Přidejte se do FB komunity KNOW-HOW & ZAJÍMAVOSTI : obchod a osobní rozvoj, kde najdete denní dávku inspirace a sdíleného know-how.

Buďme ve spojení

Kde všude najdete Juraje na internetu?