Jak vám může biohacking pomoci v práci i osobním životě [seriál] – úvodní díl

6 minut čtení

Biohacking se poslední dobou stává často skloňovaným slovem, na které narazíte v nejednom článku na internetu. Že jste o něm ještě neslyšeli, anebo nevíte, co přesně si máte pod tímto pojmem představit? Jako u řady dalších věcí, ani v tomto případě neexistuje jediná správná definice biohackingu. Mě osobně zaujala definice, která říká, že v biohackingu jde o náš vědomý a aktivní přístup k životu.

Rozlišujeme biohacking dvojího druhu:

  1. Vnější – výroba produktů, experimenty s živými organismy a biotechnologií v domácích podmínkách.
  2. Vnitřní:
  • sledování a ovlivňování sebe pomocí technologií,
  • využívání léků a dalších doplňků stravy,
  • hackování vlastního těla i mysli k nalezení svého lepšího já. 

Tím vnějším se v tomto článku zabývat nebudu, neboť za zajímavější považuji možnost “hackovat” své tělo k “lepším výkonům”. Vnitřní biohacking je dostupný každému z nás a to hned teď. Stačí jen začít. Naopak ten vnější se někdy označuje jako “hardcore”, který může zavánět až příběhem z budoucnosti. Představte si, že by do vás někdo zabudoval čip a ten by upravoval vaše tělo k optimálním výkonům, například pomocí elektrických impulzů.

Hledání vlastního super Já

Ne, nemusíte si klepat na hlavu. Skutečně jde pomocí různých technik, cvičení a návyků nalézt vlastní limity/hranice pro podávání toho nejoptimálnějšího výkonu ve sportu, v práci i v soukromém životě. 

Zní vám to jako nábor od Horsta Fuchse? Nebojte se, to opravdu není! Biohacking tu existuje už po celá staletí, jen se celý obor převlékl do modernějšího kabátu. Špičkový atleti díky němu podávají ty nejlepší výkony. Má své kořeny ve vědě, kdy vědci na základě biohackerských poznatků a následných aplikací na sobě posouvají hranice chápání a poznání lidstva.

Zanechme na chvíli dumání, zda máme v sobě nějaké super já a kde se vzal biohacking. Pojďme se raději společně zaměřit na to, v čem nám může biohacking pomoci a jak ho můžeme uplatnit v našich povoláních. Protože sám jsem velmi aktivní, jak v pracovní i osobní rovině života, budu vám v tomto seriálu postupně představovat biohackerské “zlepšováky”. Řadu z nich jsem sám osobně vyzkoušel. 

Jak na vnitřní biohacking?

Mezi ty základnější techniky patří zdravý spánek, chlad (resp. otužování), výživa, cvičení a pohyb těla obecně, pobyt v přírodě, meditace, práce s vlastními pocity, práce s vlastní myslí a podvědomím, hudba, flow, byliny a tma.

Pak existují takové nadstavby jako nootropika nebo sekvencování DNA.

Na rovinu se vám přiznám, že jsem začátečníkem, co se týče biohackingu. Ale moc mě tato lidská oblast zkoumání zaujala a nadchnula. Mé první prozkoumávání biohackingu začalo v květnu 2018. Ale už teď po pár měsících na sobě pozoruji velké změny a výsledky. Proto jsem také tento článek pojal jako úvodní nultý díl a budu ho psát na pokračování podle toho, co budu zrovna zkoušet. Chtěl bych s vámi sdílet, co se mi osvědčilo nebo naopak, v čem jsem viděl slepou uličku. 

Novodobý biohacking je mladé odvětví a vzniká v něm řada specializací, vytváří se uskupení (codeoflife.cz), natáčí se o něm podcasty a pořádají semináře. Odborníci na tuto oblast si říkají biohackeři. Postupně je budu zvát do tohoto blogového seriálu, aby s námi všemi sdíleli své zkušenosti. 

Nechci na vás hned teď vyhrknout 20 nejlepších praktik biohackingu. Postupně budu popisovat jednotlivé hackovací techniky tak, abyste si je mohli za pochodu a především v klidu vyzkoušet. A případně posoudit, které vám sedí a na které je ještě čas. 

Ono se ani nedá aplikovat vše najednou. Je potřebovat zařazovat jeden hack za druhým a nechat jej na sebe chvíli působit. Je to podobné jako s anonymními alkoholiky, kteří používají tzv. techniku jednoho dne: “Dnes budu střízlivý. Jenom jeden. Dnes nebudu pít.” Neřeknou si, že od teď budu do konce života střízliví. Jdou na to hezky postupně. Piánko. Žádný stres. Takže to udělejme podobně i s aplikováním biohackingu do našich životů.

Moje cesta k biohackingu

Za vším hledejte sociální sítě, tentokrát za to mohl Instagram. Někdy v roce 2018 na mě vykoukla reklama od Wim Hofa, který organizuje “setkání v ledu”. Možná znáte jeho techniky na práci s dechem. Ty se hojně využívají právě u otužování, o kterém bude ještě řeč.

Pojem biohacking ke mně přišel přirozenou cestou skrze otužování.

Už mnohem dříve jsem se začal zajímat o zdravý spánek, nastavení mysli a jak se lépe stravovat. Hodně jsem pracoval a potřeboval jsem mít tělo i duši ve formě. Proto se mi můj postoj k životu plynule prolnul s filozofií biohackingu. Začal jsem si studovat jednotlivé hacky a aplikovat je do vlastního života. Jako prvním jsem začal se studenými sprchami a otužováním. 

Právě o chladu si budeme povídat v 1. oficiálním díle tohoto seriálu. A rovnou vám prozradím, že se můžete těšit na rozhovor s biohackerem.

Jednotlivé techniky vědomého ovlivňování těla a mysli jsou součástí mého firemníhoveřejného školení o osobním rozvoji.

Přidejte se do FB komunity KNOW-HOW & ZAJÍMAVOSTI : obchod a osobní rozvoj, kde najdete denní dávku inspirace a sdíleného know-how.

Související témata

Osobní nastavení – tajný trik k úspěšné telefonické komunikaci
Telefonování

Osobní nastavení – tajný trik k úspěšné telefonické komunikaci

„Už zase musím telefonovat.“ Máte fobii z telefonování a raději posíláte maily? Spousta obchodníků zažívá tytéž pocity co Vy. Většina negativních myšlenek a strachů se nám v hlavě vytvoří ještě před samotným telefonátem. Mám pro Vás ale dobré zprávy: Řešení je jednoduché!  Telefonování je řemeslo. A jako každé řemeslo i telefonování se dá naučit. Prostým opakováním a tréninkem.  Během své kariéry […]

“Hey! Sparta, nebo Slávia?” Aneb 5 tipů na icebreaky, kterými odzbrojíte každého klienta
Obchodní dovednosti

“Hey! Sparta, nebo Slávia?” Aneb 5 tipů na icebreaky, kterými odzbrojíte každého klienta

Možná se vám taky stalo, že jste šli po ulici a někdo na vás vypálil: “Sparta, nebo Slávia?” Vy jste se otočili, že odpovíte, ale mladík na vás okamžitě spustil o nějakém produktu. Ach ano, opět se jednalo pouze o pouliční prodej, kdy se vás prodejce (onen mladík) pokoušel zastavit a zaujmout. Bez vypálené otázky byste jen prošli a obchodní […]

Významy slov aneb Opravdu klient chápe, co mu chcete říct?
Telefonování

Významy slov aneb Opravdu klient chápe, co mu chcete říct?

,,Tohle je pro vás ta nejlepší možná volba!” ,,Nebudete litovat.” Existují slova, která klienta přimějí ke koupi nebo osobnímu setkání, když s ním zrovna hovoříte po telefonu. Ve spojení se správnou intonací a správným načasováním je to velmi mocná dovednost – odliší vás nejen od oceánu dalších obchodníků, ale hlavně vám rapidně zvedne úspěšné prodeje. Takže, jak […]