Jak mě “něco navíc” dostalo z pozice umývače nádobí do role úspěšného obchodníka

Šest let jsem pracoval na pozici ředitele akvizic a marketingu. Mé obchodní dovednosti přispěly k náboru více než 200 investičních nemovitostí. S kolegou jsme realizovali obchod, kde se cena prodávané nemovitosti vyšplhala přes 2,5 miliardy Kč. Panečku, to je už číslo! Oženil jsem se s milující ženou, společně stavíme náš vysněný dům a narodil se nám syn Robin.

Juro, teď by ses mohl poklepat po rameni. Dotáhl jsi to daleko.

STOP. Toto vám nepíšu, abych se tady veřejně chlubil. Není to můj šálek kávy. Ani to nemám zapotřebí. Dneska vás chci článkem motivovat, protože takto zalité sluníčkem to vždycky nebylo a přesto jsem se dokázal z úplného dna dostat na pomyslný vrchol. I když já rád říkám, že jsem se dostal na začátek nové životní kapitoly a zase jedeme dál, jen jsou karty jinak zamíchány.

Můj život vypadal zcela jinak. Měl jsem dluhy, ne zrovna malé. Krachlo mi podnikání, “mizeli” kamarádi a já se doslova topil v bažině problémů. Mohl jsem to vzdát, ale to bych to nebyl já, abych se nepostavil jako už několikrát svému osudu. Opět zafungovalo ono magické “něco navíc”. To mě dovedlo k obchodním dovednostem a pracovnímu postavení, kterými disponuji dnes.

Má technika “něco navíc”

Abyste mi lépe rozuměli a dokázali techniku “něco navíc” sami využívat, povím vám celý svůj příběh. Malá poznámka na okraj: Já jsem to nazval technikou, ale v odborných článcích tuto techniku nenajdete. Jedná se spíše o životní filozofii.

Vystřídal jsem tři základní školy, než se mi tento vzdělávací stupeň podařilo dokončit. Jsem “jenom” vyučený číšník, který se řádku let protloukal hospodami čtvrté cenové kategorie. Umýval jsem nádobí a dělal pingla v pajzlech. Jenže já jsem chtěl od života něco víc, někam to dotáhnout. A tak jsem začal dělat “něco navíc”.

Začal jsem číst. Ano, slyšíte správně. Já, rapper v rapové kapele a závodník na skejtu, začal číst knihy. A ne jen tak něco – vrhl jsem se na ekonomické a filozofické knížky. Přihlásil jsem se na soukromou nástavbu a za studiem se přestěhoval ze Zlína do Prahy. Po první roce studia přišel domů dopis od ředitele školy, že mám nejlepší průměr na škole. Pěkný pocit! Takový jsem moc neznal. Dělal jsem “něco navíc”.

A pak přišly dluhy…

Bohužel se vše obrátilo a opět přišel pád na dno. Po maturitě jsem se nechal uvrtat do rodinného podnikání, které dopadlo katastrofálně s dluhy řádově v jednotkách milionů. Byl jsem bez práce. Tu jsem samozřejmě hledal, ale nikoho nezajímalo, že jsem byl CEO hotelu. V očích zaměstnavatelů jsem byl obyčejný číšník s pěknou řádkou exekucí.

Dluhy byly enormní a já věděl, že pinglováním je nikdy nesplatím. Co teď? Vzdát to? Kdepak, opět jsem použil techniku “něco navíc”. Rozhodl jsem se být obchodníkem, ačkoliv mé obchodní dovednosti tehdy ještě nebyly nikterak velké.

Zareagoval jsem na inzerát od firmy O2 na D2D (česky podomní prodej z anglického door2door). Vzali mě. Nastoupil jsem na dráhu obchodníka. Moc mě to bavilo, protože mi to šlo. Ostatní kolem mě se flákali a zevlovali, já jsem navolával kontakty. Dařilo se mi. Navolal jsem si hromady schůzek na každý den. Zbytek kontaktů jsem obešel dům od domu. Bohužel naši rodinu zasáhla tragédii, já se zhroutil a z práce odešel. Potřeboval jsem se vzpamatovat.

Vzhůru do marketingu

Už od mládí jsem byl kreativní – skládal jsem hudbu, psal rapové texty. Proto jsem zatoužil po práci v marketingu. Cože, ten číšník a navolávač z O2? Ano, stal jsem se marketingovým specialistou v Annoci, kde jsem měl na starosti out of home kampaně po celé ČR, rebranding firmy (řešili jsme v týmu) a vedení tamního magazínu, kde jsem působil jako šéfredaktor a řešil tak celou jeho produkci. Samozřejmě to nebylo hned a bez práce. Naopak, tvrdě jsem dřel a vždy dělal “něco navíc”. Pořád jsem se vzdělával a dychtil po dalších znalostech.

Po celou dobu jsem splácel ty enormní dluhy. Měl jsem asi 25 tisíc hrubého, což dělalo cca 19 tisíc čistého. Tyhle peníze jsem ale nikdy neviděl. Exekutoři mi všechno brali. Já dostával jen životní minimum, které činilo nějakých 7500. Když si na tuto dobu vzpomenu, vůbec nechápu, jak jsme to mohli s přítelkyní zvládat. Pravděpodobně to bylo láskou, pozitivním přístupem k životu a vírou v lepší zítřky. Toto období mě naučilo být vděčný za to, co mám – za práci, zdraví, lásku i možnosti dnešní doby.

V práci se bohužel měnila firemní kultura a začalo se plošně propouštět. Došlo i na mě. Opět jsem byl bez práce. Pokolikáté už? Sečteno, podtrženo, na kontě jsem měl následující skóre:

•   Číšník.

•   Podomní prodejce.

•   Zkrachovalý podnikatel.

•   Marketingový specialista a kreativec.

•   Bez peněz s dluhy.

•   Bez práce.

Návrat k obchodu

Ale ani teď jsem to nevzdal. Začal jsem přemýšlet, kde budu moci vydělat více peněz, abych jednou provždy umořil dluhy. Bylo mi jasné, že velké peníze se točí v obchodě. V té době jsem narazil na náborový článek realitky Century 21. Údajně si jako makléř můžu vydělat i 100.000 Kč měsíčně. Wow, to bych měl za chvíli po dluzích… Jen to potvrdilo mou domněnku, že v obchodě se může člověk velice dobře uživit.

Následovalo několik pohovorů, až jsem zakotvil v jedné realitní kanceláři, kde jsem dodnes. Začínal jsem doslova z nuly – bez kontaktů, zkušeností i velkých obchodních dovedností. Uměl jsem ale volat a neměl jsem strach z telefonování. Hned první den v práci jsem si navolal 12 bytů k pronájmu, rozumějte: 12 schůzek.

Víkendy jsem trávil na stavbách (stavěl lešení), abych měl nějaké okamžité peníze. O pár týdnů později mi šéf nabídl, ať jdu dělat pod něj do investičních nemovitostí (předtím jsem měl na starosti pronájmy).

Opět zafungovala má životní filozofie “něco navíc”. Makal jsem tvrdě. Dělal jsem od rána do večera cold calling (tzv. navolávání studených kontaktů). Musel jsem z ničeho najít kontakty na majitele firem. A to není nic snadného, o čemž se rozepíší v dalším článku na mém blogu.

Teď po 6 letech je ze mě ředitel akvizic a marketingu a jsme na začátku tohoto článku. Tím se kruh uzavírá. Jen dodám, že jsem po 9 letech splatil všechny dluhy do posledního puntíku, prošel si peklem, poznal, kdo je opravdový kamarád, a našel sám sebe – našel jsem cestu úspěšného obchodníka. Nechci si ale získané informace nechat pouze pro sebe, a tak se vydávám na dráhu lektora. Rád motivuji své okolí k “odvážným” činům. A proto, jak se říká, skončit se má v nejlepším. Dal jsem po dlouhých rozmyslech výpověď v práci a jdu pracovat na volnou nohu jako školitel a konzultant. Bude to snadné? Ne, to určitě nebude.

Ano, jsem dříč. Dělám vždy “něco navíc”. Vyplatí se to? Za mě rozhodně ano. Popravdě, už nikdy nechci umývat nádobí a stavět lešení na hlavní pracovní poměr. Vy snad ano?

Staňte se úspěšnými obchodníky

Předpokládám, že hledáte změnu v životě, jinak byste asi nezabrousili na tento motivační článek. Sám jsem se několikrát ze dna dostal nahoru. A proto vás můžu provést na cestě obchodníka: naučit vás volat a získat obchodní dovednosti, které uplatníte třeba ve svém (budoucím) podnikání.

Tématům psychologie prodeje, obchodních dovedností a strachu z telefonování se věnuji ve svém eBooku Telefonování jako superschopnost (nejenom) v prodeji.

Zároveň pro vás připravuji další blogové články na témata telefonování, obchodních dovedností a osobního rozvoje. Pořádám firemní individuální školení zaměřená právě na problematiku telefonování, náboru investičních nemovitostíosobního rozvoje zaměstnanců. Nebo se podívejte na aktuální veřejné workshopy, které pravidelně pořádám.

Přidejte se do FB komunity KNOW-HOW & ZAJÍMAVOSTI : obchod a osobní rozvoj, kde najdete denní dávku inspirace a sdíleného know-how.

Buďme ve spojení

Kde všude najdete Juraje na internetu?